Inžinerinis ugdymas 2017-2018 m.m.


Inžinerijai skirta mokslo mėnesio diena Ragainės progimnazijoje.

Šeštokai pristato mažesniesiems mokyklos mokiniams mokslo žinias (nėra naujų mokslo atradimų - nėra ir inžinerijos). Pirmoji pedagoginė patirtis, įdomių faktų paieška, prasmingas ir draugiškas bendravimas.... Didžiuojuosi ir labai džiaugiuosi šiais jaunais žmonėmis. TEGYVUOJA INŽINERIJA!

nuotraukos


Makaronų tiltai

Tai turėjo būti repeticija prieš nacionalinį makaronų tiltų čempionatą, bet....... aštuntokams tobulinant formą ir ieškant paties geriausio sprendimo laikas viską pakoregavo. Taigi testuodami tiltus jau pasitelkėme čempionate įgytą patirtį. Tiltai pasverti (nuo 150 iki 200 g) ir ištestuoti (tiesiai šviesiai tariant - sulaužyti). Šį kartą mūsų rekordas 2350g.

nuotraukos


Suprogramuoti termometrą Micro:bit'ukui...

Šiandien 5a klasė inžinerijos pamokoje kelia du tikslus: suprogramuoti termometrą Micro:bit'ukui ir atlikti mokyklos patalpų temperatūros statistinį tyrimą. Viskas pavyko su kaupu: programėlė parašyta, matavimai atlikti ir net išvados apie matavimų paklaidas padarytos. Liko atlikti vieną mažą darbelį - patikrinti micro:bit'o termometru neigiamą lauko temperatūrą.

nuotraukos


Vandens ratas

Tyrinėjame gamtos reiškinius. Antrokai konstruoja modelius, kurie padeda suprasti vandens ratą gamtoje. Eksperimentas pavyko - lietus lijo iš visų debesų.

nuotraukos


Žmogaus pojūčiai

Su penktokais tyrinėjame žmogaus pojūčius, aiškinamės, kokie inžineriniai atradimai ir sprendimai padeda įveikti įvairius sunkumus netekus kažkurio iš jutimų. Jau išbandytas Brailio raštas. Šiandien ruošiamės klausos tyrimams. Gaminame "Dramblio ausis", kurios turėtų atskleisti klausos suvokimo ypatumus. Konstrukcijos paruoštos - po savaitės imsimės tyrimų.

nuotraukos


Žmogaus pirštų atspaudai

Kol vieni pabūgę šalčio mokosi namuose, ištvermingiausieji trečiokai užsiima tyrinėjimais klasėje. Kalbame apie pėdsakus. Apie išskirtinius pirštų atspaudus, jų svarbą tiriant nusikaltimus...... ir apie šiuolaikines galimybes piršto atspaudu atrakinti telefonus ir seifus. Praktinis darbas leido patvirtinti spėjimus: net vieno žmogaus visų pirštų atspaudai SKIRTINGI.

nuotraukos


Kas ta Lietuva?

Artimi žmonės? Miestai ir kaimai? Upės ir ežerai? Miškai ir pievos? Vardai? Spalvos? Šimtai žodžių mums kalba apie Lietuvą. Ragainės progimnazijos mokiniai rinko brangiausius žodžius ir skyrė juos savo šaliai.

nuotraukos


O kodėl negaliu pripūsti baliono?

Šeštokai gamtos ir žmogaus pamokoje „Oro savybės“ aiškinosi ir suvokė, kad oras užima vietą, kad turi masę. Sužinojo suspausto oro savybes ir atlikę bandymą suprato, kad butelyje neįmanoma pripūsti baliono, nes ten didžiąją dalį užima oras.

nuotraukos


Misija "BATAI"

Antrokai susipažįsta su batų istorija: iš kokių medžiagų ir kaip siūti? Kokie buvo moteriški ir kokie vyriški batai? Kas pirmieji sugalvojo aukštakulnius ir kokio didžiausio aukščio pakulnė buvo? Ar visi galėjo avėti batus raudonu kulnu? Kada atsirado pirmieji sportiniai bateliai?.. Na, o tada pirmyn kurti. Kuo originalesnio dizaino, kuo dailesnio ir įmantresnio raištelių užrišimo. Misija "BATAI" įvykdyta. Kojos išmatuotos, batai sumodeliuoti

nuotraukos


3D dėlionė

7a kl. mokiniai per geografijos pamoką dirbdami grupėmis, įveikė sudėtingą 3D dėlionę - vieną iš įspūdingiausių JAV pastatų Vašingtone.

nuotraukos


STEAM mokymai tęsiasi

Šį kartą mokomės Valstybinėje Šiaulių kolegijoje. 5 - 7 klasių mokinių komanda pradeda gilintis į robotų konstravimą ir programavimą.

nuotraukos


Miesto maketo projektas

Lapkričio 28 d. finišavo mokinių mokymai „3D modeliavimas. Miesto maketo projektas“ organizuoti Šiaulių miesto savivaldybės viešajai bibliotekai įgyvendinant projektą „Inžinerinių kompetencijų ugdymas kuriant savo 3D miestą“. Projekto rėmėjas – Šiaulių miesto savivaldybė. Mokymų dalyviai, Šiaulių Ragainės ir Gytarių progimnazijų mokiniai, pristatė savo idėjas gimtajam miestui. Mokiniai kompiuterine modeliavimo programa projektavo ir pristatė keletą individualių namų projektų, mokinių poilsio zonos mokykloje projektą, kūrė laisvalaikio ir žaidimų aikšteles vaikams ir jaunimui, bei miesto gatvių renovacijos projektus. Mokinių pristatymai maloniai stebino taikliomis įžvalgomis apie miesto objektų būklę bei naujas galimybes tobulinti ir keisti, originalios idėjos naujoms miesto erdvėms. Pristatymams parengti mokinių darbai buvo aukšto lygio, sudėtingi ir be galo kruopštūs. Šie darbai leidžia teigti, kad miestas turės gražią ateitį, nes jame auga tokie vaikai. Jie mąsto ir kuria, jie rūpinasi savo miestu, jiems rūpi kur ir kaip jie gyvens.

nuotraukos


Vanduo - gyvybės šaltinis

Apie vandens svarbą, jo taršą diskutuojame su antrokais. Įvertinę vandens valymo galimybes, konstruojame pačius paprasčiausius (bet neprastus) vandens valymo įrengimus. Ar dabar jau galime tą vandenį gerti? - iš bėdos užvirintume ir nuo troškulio būtume išgelbėti.

nuotraukos


Tęsiasi mokymai pagal STEAM programą

Mokinių praktinių gebėjimų ugdymo gamtos mokslų, informacinių technologijų ir inžinerijos srityse pagal STEAM programą mokymai tęsiasi. Mokiniai toliau susipažįsta su kompiuterių tinklo paslaptimis. Šį kartą Šiaulių profesinio rengimo centro Technologijų skyriaus klasė pilna ne tik džiugaus mokinių šurmulio, bet ir tinklo kabelio likučių, pavykusių ir nepavykusių sujungimų. Padedami profesijos mokytojos Renatos Baronienės mokiniai nekantriai stebi tinklo testerius tikėdamiesi teisingos jungties patvirtinimo.

nuotraukos


Rūšiuojame, kuriame ir konstruojame.

Antrokai aiškinasi, kuo ypatingas mozaikos menas. O kai eskizai jau sukurti, darbas tiesiog virte užverda. Kamštelių skaičiavimas, dailus išdėliojimas, atidus suklijavimas. Darbo per akis visiems komandos nariams.

nuotraukos


Elektromagnetai

Dar pernai susipažinę su natūraliai gamtoje randamais magnetais, išsiaiškinę jų savybes ir vadovaudamiesi jomis sukonstravę kompasus, šiandien vėl grįžtame prie magnetų - šeštokai susipažįsta su elektrine magneto prigimtimi ir aiškinasi, kaip sukonstruojami elektromagnetai. O po to užverda bandymai, kurie turi padėti atsakyti į klausimą, nuo ko priklauso elektromagneto stiprumas. Ar tai lemia elektros šaltinio stiprumas? o gal viskas priklauso nuo apvijų skaičiaus apie šerdį? O gal nuo vieno ir nuo kito?

nuotraukos


Kaip sklinda garsas?

Kodėl klausydami aplinkos garsų daug gyvūnų karpo ausimis, o žmogus pasuka galvą? Kokį garsą į ausis atneša daužomo šaukšto virpinamas oras, o koks jis ateina garso virpinamu siūlu? Pirmokų pamoka prasidėjo skambančio šaukšto bandymais, o baidėsi pokalbiais pačių sukonstruotu laidiniu telefonu.

nuotraukos


Kas yra oras? Kiek oro telpa plaučiuose?

Lapkričio 10 dieną 3 b klasėje vyko atvira integruota pasaulio pažinimo ir inžinerijos pamoka „Kas yra oras? Kiek oro telpa plaučiuose?“Inžinerijos kabinetas pavirto laboratorija, pilna įvairių dydžių stiklainių, indelių, dubenėlių, piltuvėlių ir net kibirų. Pamokos pradžioje mokiniai bandė atspėti, kuri žvakė degs ilgiau ir paaiškinti priežastį. Išsiaiškinus, kas yra oras ir kodėl jis mums toks svarbus, užvirė darbas. Mokiniai atliko tyrimą, kurio pradžioje išsikėlė hipotezę ir naudodami iš anksto pasigamintus graduotus indus, matavo savo plaučių tūrį, bandė patvirtinti arba paneigti savo iškeltą hipotezę, darė išvadas.

nuotraukos


Anglų kalbos pamoka

Trečiokai per anglų kalbos pamokas demonstruoja ne tik geras anglų kalbos žinias, bet ir savo gebėjimus kuriant, pritaikant inžinerines žinias. Taip atsirado THE CLOCK AND THE MOUSE, LEAF PICTURE, PLACEMAT, TIMETABLE

nuotraukos


Matematika lego klasėje

4b klasės mokiniai matematikos mokėsi lego klasėje. Pamokoje susipažino su trupmenomis, mokėsi suvokti, kas yra skaičiaus dalis. Naudojant realias lego kaladėles, aiškinosi, kas yra trupmenos.

nuotraukos


Tegyvuoja animacija!

Pirmokai susipažįsta su medijų inžinerija ir aiškinasi, kaip juda piešti paveikslėliai. Eksperimentas pavyko - paukštelis į narvelį įskrido.

nuotraukos


Kokios formos popieriaus konstrukcija stipriausia?

Prieš savaitę išsiaiškinę kokios formos (keturkampė, trikampė ar apvali) popieriaus konstrukcija stipriausia, šiandien aštuntokai vėl eksperimentuoja - toliau tiria sunkio jėgą. Pamokos pradžioje juokinga atrodžiusi užduotis, po 45 min sukėlė ovacijas. Taigi, sukonstruokite iš 42 popieriaus lapų ir mažo ritinėlio lipnios juostos mažiausiai 10 cm aukščio konstrukciją (stalo kojas), kuri išlaikytų kuo didesnį svorį. Šios dienos rekordas 144,5 kg ir tai ne riba, nes popierius taip ir nebuvo sugniuždytas. P.S. Už idėją esu dėkinga vienam šauniam fizikos mokytojui...

nuotraukos


Kas yra 3D?

Pirmokai šiandien aiškinasi, kaip gaunamas 3D efektas. Vos dvi spalvos padeda patikėti stebuklu: piešinėliai ima ir pakyla virš popieriaus. Patikrinom - veikia. Po savaitės patikrinsime dar vieną stebuklą: priversime piešinukus judėti

nuotraukos


Į klausimą "Iš ko sudaryti daiktai?" atsakinėja penktokai.

Kuo varžtas skiriasi nuo medsraigčio? Kam reikalingos replės? Kelių rūšių būna atsuktuvai? Kaip ardyti, kad vėl surinktum? Galų gale, kur galima naudingai panaudoti senų prietaisų detales, o jei kažkas nebenaudinga - kaip tinkamai utilizuoti...

nuotraukos


Tegyvuoja elektra!

Antrokai tiria, ar visos medžiagos laidžios elektrai. Paprastas klausimas: kaip patikrinti, ar rozetėje yra elektros srovės? Paprastas atsakymas: Įjungti lempą ir pažiūrėti, ar ji užsidega. Na, o kaip nustatyti, ar elektra tekės per trintuką, liniuotę, kėdės koją, sąvaržėlę ir daugybę kitų daiktų? Irgi paprasta: šiandien antrokų sukonstruoti prietaisai padės tai nustatyti.
Ar jums kilo klausimų apie jūsų turimų daiktų elektrinį laidumą? Kreipkitės į antrokus - jie jums padės

nuotraukos


Lego šiandien kviečia į labirintų pasaulį.

Konstruotojai priima iššūkį - sukonstruoti kuo sudėtingesnį, klaidesnį, bet teisingą (turintį pradžią ir pabaigą) labirintą. Na, o kai labirintai įveikti, konstruojame ant sienos. Tai taip pat smagu, kaip ir piešti ant jų.

nuotraukos


Iš kur atkeliauja knyga?

Pasaulio pažinimo pamokoje įgiję žinių apie knygų gaminimo istoriją, daug sužinoję apie knygos atsiradimo kelią spaustuvėje knygrišykloje, trečiokai ieško naujų knygos inžinerinių sprendimų. Susipažįstame su komiksu - paveikslėlių istorija su negausiu tekstu ir taip primenančia filmus. Kaip tikri šiuolaikiniai inžinieriai išbandome kompiuterinę komiksų kūrimo programą. Kitą savaitę turėtų gimti daug smagių istorijų. Gal net komiksų knygą sudarysime...

nuotraukos


Simetrija Lego klasėje

8a klasės mokiniai matematikos pamokose mokėsi simetrijos. Įgytas žinias įtvirtino ieškodami inžinerinių sprendimų Lego klasėje.

nuotraukos


Klausimas: kokius laiko matavimo prietaisus žinote?

Laikrodis, tiesa? Pradedant seniausiu šešėlio ilgio saulės laikrodžiu, kiek jaunesniu šešėlio krypties saulės laikrodžiu... po to smėlio laikrodis, vandens laikrodis, mechaninis laikrodis.... žodžiu, LAIKRODIS. O dar?
Daug anksčiau, kai žemdirbiams minutės ne tiek rūpėjo, o svarbu buvo žinoti sėjos, pjūties ir kitas svarbias datas - pakako kalendoriaus. Išanalizavę, kokie svarbūs įvykiai paprastai žymimi kalendoriuje; po to pasvarstę, kokie įvykiai svarbūs mums, ketvirtokai ėmėsi klasės kalendoriaus konstravimo.
Šiais metais klasėse pačių sukurti kalendoriai skaičiuos laiką ir primins apie svarbias datas.

nuotraukos